The British Association of Teachers of Dancing

NA Trixie Hardy Theatre Dance Scholarships Results

2019 JUNIOR BALLET WINNER

MATTHEW OJA – STUDIO ONE DANCE INC

JUNIOR BALLET RUNNER-UP

KATIE BERUBE – THE CUMBRAE SCHOOL OF DANCING

BEST JUNIOR POTENTIAL CANDIDATE

LEYAH NGUYEN – STUDIO ONE DANCE INC

JUNIOR FOURTH PLACE

ROSALIE VILLENEUVE – LE PRISME CULTUREL INC

JUNIOR FIFTH PLACE

RYLEIGH POELMAN – FOUR SEASONS DANCE ACADEMY

JUNIOR SIXTH PLACE

RYAN TUCKER – JO READ DANCE

2019 SENIOR BALLET WINNER

HANNAH KREFT – CUMBRAE SCHOOL OF DANCING

SENIOR BALLET RUNNER-UP

SIENNA MUNRO – STUDIO ONE DANCE INC

BEST SENIOR POTENTIAL CANDIDATE

RUBY KAWAM – IRELAND SCHOOL OF DANCE

SENIOR BALLET FOURTH PLACE

CLAIRE CAMPBELL – CUMBRAE SCHOOL OF DANCING

SENIOR BALLET FIFTH PLACE

SABRINA STERLING – CUMBRAE SCHOOL OF DANCING

SENIOR BALLET SIXTH PLACE

ELISABETH LACHAPELLE – PIQUE DANCE STUDIO

2019 JUNIOR TAP/STAGE WINNER

AVA LUDWAR – NEEDHAM SCHOOL OF DANCE

JUNIOR TAP/STAGE RUNNER-UP

LACIA-PAIGE CUMMINGS – JACQUELINE’S SCHOOL OF DANCE

BEST JUNIOR POTENTIAL CANDIDATE

TEAGAN MOORE – THEATRE DANCE ACADEMY

JUNIOR TAP/STAGE FOURTH PLACE

HANNAH KREFT – CUMBRAE SCHOOL OF DANCING

JUNIOR TAP/STAGE FIFTH PLACE

JAYDEN PATERSON – IRELAND ACADEMY OF DANCE

JUNIOR TAP/STAGE SIXTH EQUAL PLACE

STEPHEN ANDREWS – PREMIER STUDIO OF DANCE
BRIANNA MAALOUF – THEATRE DANCE ACADEMY

2019 SENIOR STAGE/TAP WINNER

BRODIE MACARTHUR – PIQUE DANCE STUDIO

SENIOR STAGE/TAP RUNNER-UP

RYLEY PREBBLE – THEATRE DANCE ACADEMY

BEST SENIOR POTENTIAL CANDIDATE

MATTHEW AZZOPARDI – THEATRE DANCE ACADEMY

SENIOR STAGE/TAP FOURTH PLACE

RUBY KAWAM – IRELAND ACADEMY OF DANCE

SENIOR STAGE/TAP FIFTH PLACE

NATALIE HARRISON – IRELAND ACADEMY OF DANCE

SENIOR STAGE/TAP TRIPLE TIE SIXTH PLACE

BRIANNA DEAGAZIO – STUDIO ONE DANCE INC
ABBY QUILTY – IRELAND ACADEMY OF DANCE
ROSA RANA – LONDON SCHOOL OF DANCE

2019 JUNIOR MODERN DANCE/JAZZ WINNER

KARINA LEE – PIQUE DANCE STUDIO

JUNIOR MODERN DANCE/JAZZ RUNNER-UP

STEPHANIE MADDEN – PIQUE DANCE STUDIO

BEST JUNIOR POTENTIAL CANDIDATE

SOPHIA MEYER – NEEDHAM SCHOOL OF DANCE

JUNIOR MODERN DANCE/JAZZ TRIPLE TIE FOURTH PLACE

LACIE KENDRICK – THEATRE DANCE ACADEMY
SARAH ABBOT – CHROME DANCE CENTRE
CAMERON BURNS – PIQUE DANCE STUDIO

JUNIOR MODERN DANCE/JAZZ FIFTH EQUAL PLACE

LAILA ORTENCIO – JACQUELINE’S SCHOOL OF DANCE
KATIE GRAHAM – DENISE LESTER DANCE ACADEMY

JUNIOR MODERN DANCE/JAZZ TRIPLE TIE SIXTH PLACE

SOPHIE LECLERC – DENISE LESTER DANCE ACADEMY
NORAH BRYANS – NEEDHAM SCHOOL OF DANCE
AVA LUDWAR – NEEDHAM SCHOOL OF DANCE

2019 SENIOR MODERN DANCE/JAZZ WINNER

CLAIRE CAMPBELL – CUMBRAE SCHOOL OF DANCING

SENIOR MODERN DANCE/JAZZ RUNNER-UP

ELISABETH LACHAPELLE – PIQUE DANCE STUDIO

BEST SENIOR POTENTIAL CANDIDATE

CEILIDH CHOPOWICK – ALLISON DARLING DANCERS

SENIOR MODERN DANCE/JAZZ FOURTH PLACE

ZOE SAITO – IRELAND ACADEMY OF DANCE

SENIOR MODERN DANCE/JAZZ FIFTH EQUAL PLACE

VANESSA MEDLEY – JACQUELINE’S SCHOOL OF DANCE
RACHEL LERMA – JACQUELINE’S SCHOOL OF DANCE

SENIOR MODERN DANCE/JAZZ SIXTH PLACE

ROSA RANA – LONDON SCHOOL OF DANCE